خطرات گوشت های فرآوری شده و قرمز

خطرات گوشت های فرآوری شده و قرمز

مصرف روزانه یک وعده گوشت فرآوری شده می تواند ۲۱ درصد خطر قلبی عروقی و ۱۸ درصد خطر سرطان را افزایش دهد.

مصرف روزانه یک وعده گوشت فرآوری نشده نیز می تواند ۱۸ درصد خطر قلبی عروقی و ۱۰ درصد خطر سرطان روده را افزایش دهد.

اما گوشت های فرآوری و قرمز چه هستند؟

ابتدا بگذارید برخی تعاریف را روشن کنیم. همانطور که احتمالا می دانید، هر گوشتی که قبل از پخته شدن به رنگ قرمز تیره باشد به عنوان گوشت قرمز محسوب می شود. مانند گوشت گاو، گوسفند و همچنین گوشت خوک.

گوشت فرآوری شده نیز گوشتی است که به صورت تازه فروخته نمی شود و به جای آن به صورت خورد شده، نمک سود شده، دودی شده یا به صورت های دیگر به منظور تهیه ی بیکن، سوسیس، هات داگ، ژامبون و … نگهداری می شوند. البته برگرهای تازه شامل این موارد نمی شود.

هر دو نوع گوشت فرآوری شده و فرآوری نشده نسبت به گوشت های سفید مانند مرغ و ماهی تازه از نظر خطر ابتلا به سرطان متمایز می باشند.

امروزه شواهد زیادی وجود دارد که سرطان روده در بین افرادی که مصرف بالای گوشت قرمز و فرآوری شده دارند، رواج بیشتری دارد.

اما با بررسی های بیشتر توسط محققان در سال ۲۰۱۱ که با هدف تحلیل شماری از مطالعات پیشین همراه بود (مطالعه ی متاآنالیز یا فراتحلیل)، نشان داده شد که گوشت های فرآوری شده به طور چشمگیرتری نسبت به گوشت های قرمز با خطر ابتلا به سرطان روده ارتباط دارند.

نتایج نشان می دهند خطر رشد سرطان روده در افرادی که گوشت فرآوری شده ی بیشتری مصرف کرده اند، نسبت به افرادی که این نوع گوشت ها را به میزان بسیار کمی مصرف کرده اند، حدود ۱۸ درصد بیشتر است. دقت کنید که این رقم کمی به نظر نمی رسد.

همچنین به جز این نتایج، سازمان جهانی بهداشت (WHO) نیز بیان کرده است که مصرف روزانه ۵۰ گرم از فرآورده های گوشتی می تواند تا ۱۸ درصد شانس ابتلا به سرطان روده بزرگ (Colorectal Canser) را افزایش دهد.

در انتها با فرض این مطالب، در نظر بگیرید فرآورده های گوشتی تولیدی در داخل کشور با بدترین وضعیت و کیفیت چقدر می تواند رقم ۱۸ درصد را افزایش دهد ؟؟؟…

منبع: مدرسه ی سلامت عمومی دانشگاه هاروارد و سازمان بهداشت جهانی (WHO)

تهیه و ترجمه: حسام حسنوند
مربی بدنساز و کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *